Wszelkie prawa do całej zawartości strony Radfahrtruppe Rowery Zabytkowe - Zabrze są zastrzeżone.

US-Army military bicycle Westfield Columbia 1942r 

Sun Heil Neckarsulm 1925r

Imperator Truppenfahrrad 1941r.

Adler Herold 1937r.

Presto-Chemnitz Damenrad 1935r

Stricker Damenrad 1926r.

Edeleweiss Damenrad 1937r

BWB Orkan 1929r

Patria - WKC

Dürkopp Truppenfahrrad 1936r

Firma WKC powstała w 1883 roku, w Solingen. Początkowo zajmowała się produkcją: broni, noży, maszyn do pisania oraz sprzętu fryzjerskiego.

Pod koniec lat 90. XIX wieku sprzedaż broni znacznie spadła. W okresie tym, fabryka WKC rozpoczęła produkcje rur bez szwu. Wraz ze wzrostem popularności rowerów, stała się liderem w branży komponentów rowerowych.

Pierwsze rowery pod nazwa “PATRIA” pojawiły się w katalogu WKC w 1898 roku. Wysoka jakość produktów przyczyniła się do sprzedaży ponad 100 000 rowerów rocznie.

Fabryka WKC produkowała również części dla innych firm z branży rowerowej, sprzedawane pod nazwą własną. W 1931 roku WKC wypuściła na rynek motocykle z silnikami dwusuwowymi.

Rower wyprodukowany przez fabrykę Hugo & Paul Vogt - Fahrradwerke z miejscowości Neckarsulm, słynącej z innej bardzo znanej fabryki NSU, prosperującej od roku 1893.

Rower Sun-Heil posiada ciekawą historię, ponieważ jest dokładną kopią rowerów marki NSU. W związku z plagiatem, firma Vogta przegrała sprawę w sądzie, po czym zaprzestała produkcji rowerów SUN. 

Według znawców rowery Sun-Heil zasługują na uznanie, gdyż po części tworzą historię fabryki NSU.

Firma założona przez Otto Shapela w Magdeburgu w latach 1890-1948r.

Rodzime miasto tej marki słynęło z wielu niewielkich firm produkujących rowery, część z nich przetrwała do dzisiaj.

Adlerwerke - H. Kleyer AG  była niemiecką firmą produkująca rowery, samochody, motocykle oraz różnego rodzaju maszyny.  Siedziba Adlerwerke mieściła się w Frankfurcie nad Menem. Powstała w 1880 roku dzięki Heinrichowi Kleyerowi.

Rowery miały być głównym produktem marki Adler, jednak już w 1901 roku opracowano  pierwszy motocykl tej marki. Po I wojnie światowej firma zatrudniała 10 000 pracowników w oddziałach w  dziesięciu innych miastach. Zaczęto produkować samochody, które cieszyły się dużą popularnością wśród Niemców.

W latach 30 fabryka Adlera wprowadziła nowatorskie rozwiązanie w produkcji rowerów, opracowując 3 biegową przekładnię "Adler 3-Gang".

Podczas II wojny światowej produkcję przestawiono na potrzeby wojska.

W 1944 roku podczas nalotów na Frankfurt, hale produkcyjne Adlerwerke zostały zniszczone praktycznie w 80%.

E&P Bielefeld- Brackwede - Fabryka rowerów prosperowała w latach 1926 do 1969. Rowery Stricker, którymi firma E&P handlowała od lat trzydziestych do pięćdziesiątych ubiegłego wieku charakteryzowały się innowacyjnymi rozwiązaniami technologicznymi w sposobie łączenia elementów ramy. Oprócz rowerów produkowano również kilka modeli motocykli. 

Firma E&P należała do grona niewielu producentów, którzy wysyłali swój asortyment bezpośrednio do klienta.

Przed II wojną światową Chemnitz było jednym z głównych ośrodków niemieckiego przemysłu transportowego. Georg Günther założył "Presto Werke Güenther & CO" w 1895 roku.

W tym samym czasie w mieście był tylko jeden inny producent rowerów Winklhofer Jaenicke. Od 1901 roku  firma eksperymentowała z motorowerami, a w 1907 roku wypuściła serię samochodów Delaheye na licencji francuskiej firmy.

Najlepszym okresem dla firmy Presto były lata 20 XX w. W 1939 roku Presto zatrudniało około 850 pracowników. 

Bardzo niewiele niemieckich firm produkowało rowery w czasie wojny, przede wszystkim ze względu na niedobór materiałów. 

Presto zajmowało się głównie (jak inni) produkcją wojenną (wojskowe skrzynie biegów), ale do 1942 roku produkowano stale rowery na rynek cywilny. 

Firma zaprzestała produkcji 30 kwietnie 1943 roku, kiedy to zakłady Presto zostały zniszczone.

Po wojnie podjęto próbę odbudowy firmy z około 30 pracownikami zatrudnionymi do produkcji rowerów.

Jednak bez skutku. 

Rowery Edelweiss produkowano w fabryce Paula Deckera w Wartenberg ( dzisiaj woj. lubuskie, powiat nowosolski - miejscowość Otyń).

Firma prosperowała  w latach 1896 - 1945 roku. 

W czasie II wojny światowej w "otyńskich" zakładach rowerowych pracowali francuscy i radzieccy jeńcy wojenni, a po roku 1944 powstańcy warszawscy.  Wartenberg (Otyń), 14 lutego 1945 roku został zajęty bez walk przez armię radziecką. Podczas zajmowania miasta, Rosjanie zrabowali i spalili fabrykę rowerów (Deckerfabrik).

Odebranie po wojnie Otyniowi tytułu miasta znacznie zmniejszyło jego rolę w gospodarce regionu, a po zakładach rowerowych Paula Deckera nie pozostał żaden ślad.

Bernhard Wedler, właściciel wrocławskiej fabryki "BWB". Produkował rowery już od 1901r.

Fabryka oprócz produkcji takich modeli jak Orkan, Renoma,  Brillant, Berwed czy Stahlard, posiadała  w ofercie akcesoria  i części rowerowe  znanych marek. Zakłady produkcyjne mieściły się w przedwojennym Wrocławiu przy Tauentzine strasse 35

Oferowano również rowery transportowe, wyposażone w dodatkowy duży bagażnik przedni, oraz wzmocnioną ramę  konstrukcyjną. Rowery te cieszyły się ogromnym powodzeniem wśród przedsiębiorców i sklepikarzy. Prezentowany model  pojawia się w katalogach firmy "BWB" już w 1926r.

Kultowy amerykański rower wojskowy z czasów II wojny światowej. Mimo, że armia amerykańska używała rowerów przez wiele lat przed drugą wojną światową, to żaden z modeli nie został ujednolicony pod względem zamówień kontraktowych w wytycznych wojska, aż do 1942 roku.

Oficjalnym zastosowaniem tego modelu było zapewnienie transportu dla personelu na terenie koszar i posłańców. Oczywiście znalazły szersze zastosowanie. Rowery te okazały się szybkim i ekonomicznym sposobem poruszanie się po magazynach, obozach, warsztatach i lotniskach.

Na froncie służyły one w plutonach zwiadu, używała je również piechota, oraz żandarmeria wojskowa, a w ramach terapii, cieszyły się powodzeniem wśród weteranów wojennych w Daytona Beach na Florydzie.

Po zakończeniu II wojny światowej w okupowanych Niemczech aliancie używali military bicycles do lat 50.

Marka ciesząca się znakomitą opinią, wytwórca najlepszych rowerów i części rowerowych.

Firma była obecna na rynku od końca XIX wieku do późnych lat 50tych. Firma Durkopp-Werke z siedzibą w Bielefeld prowadziła wielostronną działalność. Produkowali oprócz rowerów, motocykle, skutery, samochody i broń.

Do tej pory jest to widący producent maszyn do szycia. Po śmierci założyciela firmy Nicolasa Durkoppa w latach 20-tych firma przybrała nazwę Durkoppwerke AG.